środa, 17 sierpnia 2011

Cichy zabójca. Jak zapobiec zaczadzeniu

Co roku w naszym kraju odnotowuje się kilkadziesiąt przypadków zaczadzenia. Większość przypadków nie jest jednak wcale spowodowanych pożarami.
Statystycznie niewiele osób ginie poprzez zatrucie tlenkiem węgla powstałym w trakcie pożaru. Większość przypadków spowodowane jest niedbałością, niesprawnością i niewłaściwą eksploatacją urządzeń grzewczych. Statystyki są o tyle przykre, że większość tragedii można by uniknąć gdyby przestrzegać kilku podstawowych zasad, które w znacznym stopniu mogą obniżyć ryzyko zaczadzenia.
Tlenek węgla nazywany jest cichym zabójcą. Mówi się o nim w ten sposób dlatego, że bez specjalistycznych urządzeń nie jesteśmy w stanie wykryć jego obecności. Jest to bezwonny i bezbarwny gaz powstały na skutek niepełnego spalania paliw grzewczych. Może powstać podczas spalania węgla drewna, gazu czy jakiegokolwiek innego paliwa. Czad dostaje się do organizmu przez drogi oddechowe wypychając z krwi cząsteczki tlenu i uniemożliwia ich dostanie się. Brak tlenu z kolei powoduje że zaczynamy się dusić.

Aby zapobiec przypadkom zaczadzenia powinniśmy regularnie przeprowadzać kontrole techniczne wszelkich urządzeń znajdujących się w obrębie naszego domu, w których odbywa się proces spalania. Bardzo ważne jest także okresowe sprawdzanie szczelności oraz drożności przewodów kominowych. Systematyczne czyszczenie komina zapewni właściwy cug- czyli ciąg powietrza odprowadzający spaliny na zewnątrz.

Pamiętajmy aby korzystać tylko i wyłącznie z urządzeń grzewczych, które są sprawne w 100%. Jeżeli urządzenie działa w sposób nienależyty lub użytkujemy je w sposób niezgodny z załączoną instrukcją, istnieje spore ryzyko, że będzie wydobywać się z niego tlenek węgla.

Absolutnie nie należy w jakikolwiek sposób utrudniać przepływu powietrza do przewodów wentylacyjnych. W szczególności nie należy zaklejać, zakrywać lub zastawiać kratek wentylacyjnych, znajdujących się w pomieszczeniach. Wentylacja musi pozostać drożna. Aby sprawdzić czy wentylacja w naszym domu działa poprawnie możemy przyłożyć rękę lub kawałek papieru do kratki wentylacyjnej. Jeżeli poczujemy ciąg powietrza a kartka papieru będzie przylegać do kratki, oznaczać to będzie, że przewód jest drożny. W przeciwnym wypadku warto skontaktować się ze specjalistą, który ustali co jest powodem niedostatecznego ciągu. Wentylacja, może działać nieprawidłowo np. po wymianie okien na nowe. Okna te przeważnie są bardziej szczelne od poprzednich co utrudnia ruch powietrza w mieszkaniu. W takim przypadku warto jest zostawiać okna w pozycji rozszczelnionej. Częste wietrzenie również pozwoli nam zminimalizować ryzyko zaczadzenia.
Jeżeli zależy nam na bezpieczeństwie osób zamieszkujących w naszym domu, warto wyposażyć się w system monitorujący ilość tlenku węgla w powietrzu. Czujnik, który wykryje obecność czadu włączy alarm, który poinformuje o wystąpieniu zagrożenia. Urządzenia tego typu nie są drogie i można je łatwo zakupić i zainstalować. Wyposażenie mieszkania w czujnik tlenku węgla z pewnością pomoże zapobiec ewentualnej tragedii.
Źródło: http://artelis.pl

Bezpieczeństwo dzieci na co dzień

Dynamicznemu rozwojowi rynku motoryzacyjnego, rosnącej liczbie samochodów towarzyszy coraz powszechniejsza troska o bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Na szczególną uwagę zasługują piesi, gdyż w przeciwieństwie do osób poruszających się samochodami nie są chronieni karoserią.
Podejmowane są liczne inicjatywy, organizowane akcje społeczne, by z informacją jak dbać o bezpieczeństwo na drodze dotrzeć do jak najszerszego grona. Wiemy doskonale, że najczęstszymi ofiarami wypadków są dzieci. To nam dorosłym (rodzicom, wychowawcom, nauczycielom) powierza się zdrowie i bezpieczeństwo dzieci.Powinniśmy wszelkimi dostępnymi środkami zapobiegać wypadkom lub przynajmniej zmniejszać ich liczbę. Jak to zrobić?

1) Powinniśmy od jak najmłodszych lat uświadamiać dziecko co to jest ulica, gdzie możemy przez nią przechodzić i jak,
2) Wychowawcy i nauczyciele powinni jak najczęściej organizować lekcje pokazowe z udziałem policjanta (o ile jest to możliwe), który w sposób jasny i zrozumiały powinien omówić zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym,
3) Rodzice powinni poprzez zabawę uczyć dzieci jak poruszać się po drodze, obecnie jest wiele gier planszowych, książek, które są pomocne
4) Możemy uczyć dziecka wierszyka lub piosenki, która ułatwi zapamiętanie podstawowych zasad, poniżej przedstawiam przykład takich rymowanek:
- Gdy na zebrze jest zielone, możesz przejść prze drugą stronę
- Gdy rowerem gdzieś Ci spieszno, załóż kask i pojedź ścieżką
- Kiedy rolki masz na nogach, ruszaj w kasku nie po drogach
- Każdy z dala Cię zobaczy, gdy założysz świetlny znaczek
- Będąc w mieście po chodniku stawiaj pewne kroki, lewą stroną chodź poboczem gdy wyruszasz w świat szeroki
- Gdy oddajesz się zabawie, omiń jezdnie idź ku trawie
- Gdy jakąś jezdnie przekroczyć masz, patrz w lewo, w prawo i w lewo jeszcze raz
- Choćby Ci było spieszno tam, nie przechodź na drugą stronę sam
Jest wiele ciekawych wierszyków i malowanek, które mogą pomóc im w zapamiętaniu zasad bezpieczeństwa na drodze.
Źródło:
http://artelis.pl/artykuly/28286/bezpieczenstwo-dzieci

wtorek, 16 sierpnia 2011

Zabawa i bezpieczeństwo dziecka w domu

W jaki sposób powinnaś się  bawić i opiekować się dzieckiem.Zabawa z dzieckiem powinna sprawiać dziecku radość i wywoływać uśmiech na jego twarzy. Czasami o tym zapominamy i traktujemy dziecko szczególnie małe jak zabawkę.
Dbaj o jego dobre samopoczucie i zdrowie. 


Poniżej podaję Kilka podstawowych zasad
 
* Nie wolno dziecka szarpać, podrzucać, potrząsać nim.
 Potrząsanie małym dzieckiem( niemowlęciem) może spowodować bardzo poważne urazy układu kostno-stawowego i nerwowego. W skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do trwałego uszkodzenia mózgu i opóźnienia umysłowego.

* Malucha należy trzymać jak najdalej przedmiotów - żelazek, kuchenek, piekarników oraz od gorących płynów
Zastanów się o specjalnych zabezpieczeniach kuchenek i piekarników,  chroniącymi przed poparzeniem.  Gdy już zdarzy się, że dziecko ulegnie poparzeniu, nie wolno smarować oparzonego miejsca tłuszczem, natychmiast trzeba zacząć je chłodzić, polewając np. zimną wodą. Po zakończeniu schładzania ranę osłonić opatrunkiem jałowym. Gdy oparzenie jest poważne -udaj się do lekarza  lub wezwij pogotowie.

* Zabezpieczaj  gniazdka elektryczne  plastykowymi zaślepkami .

* Gdy masz w domu schody,  zamontuj  przy nich barierki ochronne.

* Kwiaty w doniczkach  stawiaj w miejscach, takich aby dziecko nie miało dostępu ani do doniczek, ani do zwisających roślin. Staraj się mając maleństwo w domu nie trzymać w doniczkach takich kwiatów jak: np. diffenbachia, begonia, fikusy, asparagusy, ponieważ są one trujące .

* Drzwi wewnętrzne  wyposaż w blokady, które zapobiegną przytrzaśnięciu dziecięcych paluszków.

* Trzymajmy z dala od dziecka wszelkie chemikalia, środki czystości, kosmetyki, leki. Zabezpieczmy je tak, by maluch nie miał do nich dostępu.

* Przed małymi dziećmi chowaj wszelkie drobne przedmioty (klocki, guziki itp.),  maluch możne je włożyć do buzi .

*Blokady i inne środki  nie zwalniają Ciebie od ciągłej obserwacji malucha podczas zabawy. Miej oczy i uszy otwarte.
*Nigdy nie zostawiaj malucha samego  ani w domu , a tym bardziej w samochodzie.

Dziecko i pies

Pies nazywany jest najlepszym przyjacielem człowieka , ale każde dziecko jak również osoba dorosła powinna pamiętać , że może on być bardzo niebezpieczny. Dziecko jak i dorosły powinien wiedzieć, że:
  • nie powinno bawić się z psami obcymi, nawet jak właściciel jest w pobliżu, szczególnie gdy pies jest duży,
  • nie wolno drażnić, dokuczać mu nie czy też próbować go uderzyć; często nie zdając sobie z tego sprawy, można wyzwolić u psa agresję, uderzając w ogrodzenie czy rzucając w niego różnymi przedmiotami,
  • jeśli pies zaczyna szczekać na dziecko  ( osobę dorosłą) lub próbuje zaatakować,  należy  stanąć na baczność, założyć dłonie na kark i zgiętymi ramionami zasłonić twarz (jest to postawa bezpieczna stojąca). Jeśli będziesz stać spokojnie, pies obwącha cię i odejdzie,
  • nigdy nie należy uciekaj przed psem ,
  • jeśli pies będzie dalej agresywny,  koniecznie przyjmij pozycję tzw. żółwia - brodę oprzeć na klatce piersiowej, rękami objąć szyję wokół karku i wykonać skłon do ziemi,
  • jeśli  masz rower, możesz się nim zasłonić przed atakującym psem,
  • nie wolno wchodź na cudzą posesję, gdzie jest pies,
  • nie wolno skracać sobie drogi do domu przejściem przez podwórko sąsiada albo ogród,
  • należy poważnie traktować tabliczki z napisami np.: "Tutaj ja pilnuję" i "Uwaga! Zły pies !",
  • pies to nie zabawką, nie ciągnij go za uszy, nie wkładaj mu palców do oczu, nie ciągnij go za ogon,
  • nie wolno przeszkadzać psu, kiedy je; może pomyśleć, że  chcesz mu zabrać pożywienie, i dlatego może nas ugryźć.